Miks peaks keegi tegema tasuta tööd?

Külaliskirjutaja Anneli Rääbis

Olen juba aastaid tegelenud vabatahtliku tööga ning tänu sellele saanud väärtuslikke kogemusi ja häid sõpru. Väga oluliseks pean ka seda, et see on olnud suureks abiks tööle kandideerimistel, tänu vabatahtlikule tööle olen leidnud valdkonna, mis mulle väga meeldib, ning see on olnud abiks oma MTÜ loomisel. Jagan sinuga oma mõtteid, miks peaks ilma rahata tööd tegema, ja soovitusi, kuidas saada heaks vabatahtlikuks.

MIKS MA OLEN VABATAHTLIK?

Vabatahtlik töö on mulle andnud uskumuse, et maailma on võimalik muuta. Seda õpetas kõige rohkem osalemine noorteorganisatsiooni DD Akadeemia programmis. Samuti õppisin seal sündmuste korraldamist, meeskonnajuhtimist, coachimist, turundust, projektikirjutamist. Sealt saadud sõbrad on lausa kulda väärt. Oma suhtlemisoskust, avaliku esinemise oskust ja planeerimisoskust on arendanud ka koolituste läbiviimine noorteorganisatsioonidele. Enesearengule on tõuke andnud ka Hakkame Tegutsema toimetajana töötamine. Vabatahtlik töö on hea viis sõprade ja pereliikmetega aega veeta. Selleks on võimaluse andnud näiteks ühine metsaistutamine ning koduta loomade varjupaigas loomadega mängimine ja heakorrapäevadel osalemine. Vabatahtlik töö on aidanud mul teha elu põnevamaks. Nii veetsin gümnaasiumiõpilasena mõned koolivaheajad SOS Lastekülas, kus sisustasin koos klassikaaslastega sealsete laste vaheaega. Samuti meeldib mulle tunne, et olen osake millestki suurest. Väga eriline tunne on osaleda Teeme Ära talgupäeval ja Tagasi Kooli programmi raames õpilastele tunde anda. See on ka hea võimalus Eestis ringi sõita ja käia paikades, kuhu muidu võib-olla ei satukski. Väga tore on olnud ka osa võtta suursündmustest, näiteks Leigo Järvemuusikal piletikontrollijana ja Europeade festivalil välisgrupi juhina töötades. Kui tööülesanded täidetud, oli võimalik kontserte kuulata.

Kuigi enamik minu kogemustest on olnud väga positiivsed, toon ka ühe ebameeldiva näite. Registreerisin end ühele sündmusele vabatahtlikuks. Ankeedis oli valida, mis töid sooviksin teha. Kuna teadsin, et ilmselt on mõned tööd ka teistele vabatahtlikele ahvatlevamad ning ma ei pruugi saada oma esimest eelistust, siis märkisin ära mitu valikut. Paari päeva pärast sain kirja, kus selgus, et olen ehitusbrigaadis(?!?) ja minu ülesandeks on koristamine. See polnud üldse minu valikutes, aga hea küll, teeme siis ära. Kirjas olid ka märgitud kellaajad, millal peab kohal olema (minu puhul oli see üsna hiline) ning väga selgelt oli sõnastatud palve, et kindlasti ei tohi alt ära hüpata ja hiljaks jääda. Läksin siis 10 minutit varem kohale ning seal teatati mulle, et ups, sorri, meil saab kohe juba kõik valmis. Aitäh, et tulid, aga võid koju minna. Kuskilt otsiti mulle ka helkur jalavaeva kompensatsiooniks ja sooviti head koduteed.

Vabatahtliku töö puhul, ükskõik, kas oled töötaja või töö pakkuja, on märksõnaks suhtlemine ning teiste inimestega arvestamine. Kui mulle oleks helistatud ja uuritud, kas saaksin varem tulla, või teatatud, et minu abi siiski ei vajata, oleks kõik hästi olnud.

MILLINE ON HEA VABATAHTLIK?

Hea vabatahtlik on vastutustundlik ja arvestab realistlikult oma ressurssidega. Mõtle hoolega läbi, kas sul on piisavalt aega ja tahtmist. Töö on küll vabatahtlik, kuid kui oled lubanud aidata, on tööandja sinu panusega arvestanud ning sinu loobumine võib tekitada parajal julgal segadust. Me kõik jääme vahepeal haigeks ning peame täitma perekondlikke kohustusi, kuid kui ütled viimasel hetkel, et sa ikka ei saa tulla, sest ilm on ilus, sõber kutsus välja, unustasid ära vms, siis nagu tasulise töögi puhul ei pruugi tööandja sinu abi enam hiljem vastu võtta. Kui peaksid ka tööst loobuma, anna sellest esimesel võimalusel teada. Halvim, mida teha saad, on lihtsalt mitte kohale ilmuda.

Enne tööle minekut arvesta ka palun oma oskustega ja võimetega ning sellega, kas tööle eelneb väljaõpe või mitte. Vabatahtlik töö on hea võimalus millegi uue õppimiseks ja uute kogemuste saamiseks. Need uued oskused, mida mina olen omandanud, on olnud võimalikud suuresti tänu sellele, et koolitused ja juhendamine on enamasti olnud üks osa vabatahtlikust tööst. Kui mõni MTÜ otsiks kogemustega vabatahtlikku veebidisainerit, siis ma ei kandideeriks, kuna mul puuduvad igasugused eelnevad oskused selle töö tegemiseks ning sellisel juhul poleks kellelgi võimalik mind ka välja õpetama hakata.
Hea vabatahtlik on initsiatiivikas ning oskab probleeme märgata ning tahab neid lahendada, samas saab ta ka aru, et otsuste tegemine ja juhtimine on siiski tööandja teha. Suure kire ja motivatsiooniga tööd tehes on lihtne hakata pidama oma tööd päris enda omaks. Näiteks poleks mõeldav, et piletimüüjana töötav vabatahtlik otsustab müüa pileteid teise hinnaga, kolida piletimüügilaud teise kohta ning paberi kokkuhoiu kaalutlusel pileteid mitte välja anda. Kavatsused võivad olla head, kuid kooskõlastamata võivad tekitada hoopis palju pahandust. Kui ka arvad, et midagi saaks teha teistmoodi ja paremini, räägi see kindlasti läbi. Tööpakkuja näeb suurt pilti ning tal võivad asjad olla korraldatud mingitel põhjustel, millest sina teadlik ei ole.

Kui vabatahtlikuna alustad, on kannatlikkus ja õpihimu väga olulised. Kuula teisi ja püüa mõista, miks midagi tehakse. Paku ideid, kuid ära solvu, kui sinuga kohe ei nõustuta. Iga tiim on huvitatud aktiivsetest inimestest ning initsiatiiv ei jää üldjuhul märkamata. Ära asu kohe soleerima, vaid ole kannatlik ja kasva meeskonna liikmeks. Ka siis, kui oled vabatahtlik vaid ühe päeva.
Eelnevat ilmestab hästi ütlus: “Meil on väga palju vabatahtlikke, kes tahavad teha asju nii, nagu nemad tahavad, aga vähe neid, kes tahavad teha seda, mida tegelikult vaja on.”

KUIDAS VABATAHTLIKULE TEMA TÖÖ EEST TASUDA? KAS SEDA PEAB ÜLDSE TEGEMA? TA ON JU SIIN VABATAHTLIKULT…

Vabatahtlik ei saa oma töö eest raha. Sellegipoolest leitakse tavaliselt viis, kuidas tehtud töö eest tasutakse. Toon mõned näited, mis vabatahtliku tuju heaks teevad:

toitlustus
võimalus sündmusel tasuta osaleda
majutus
tööandja tooted või teenused
kinkekaardid
uued oskused ja kogemused
koolitused
meeskonnasündmused
võimalus maailma muuta (kas või natuke)
tore seltskond
vahva ajaveetmisvõimalus
soovitus
piiritu tänu

Materiaalsete asjadega on pealtnäha lihtne tekitada vabatahtlikul tunnet, et tema abi eest on tasutud. Veidi keerulisem on mittemateriaalsete tasuvahenditega. Kui sündmusel on kümned vabatahtlikud, kuidas tekitada igaühes tunne, et oled talle ääretult tänulik? Või kui tegemist on vabatahtlikkusel rajaneva organisatsiooniga? Siinkohal on heaks näiteks Leigo Järvemuusika, kus olin eelmisel suvel vabatahtlik. Minuga võeti enne sündmust ühendust ning anti kogu vajalik info, hoolitseti muuhulgas ka selle eest, et kõik vabatahtlikud leiaksid endale transpordivõimaluse. Kohale jõudes võeti mind väga soojalt vastu, korraldajad olid kogu aeg kättesaadavad (kuigi neil oli isegi väga kiire, leidsid nad alati selle hetke, et küsimusele vastata), kiiresti tekkis kontakt ka teiste vabatahtlikega. Seda soodustas muidugi õhtune suitsusaun (väga vahva võimalus meeskonnasündmuseks). Lisaboonuseks oli muidugi võimalik ka kontserte nautida. Olulisel kohal olid ka toitlustus ja majutus, kuid minu jaoks oli kõige tähtsam siiski tunne, et olen oodatud ja minu abi eest ollakse tänulikud.

Kui soovid ka ise vabatahtlikuna panustada, soovitan avara pilguga oma kodukohas ringi vaadata. Kas seal tegutseb mõni heategevuslik organisatsioon, MTÜ või sündmus, mis abikäsi vajaks? Võib-olla leiad midagi, mis vajaks ära tegemist, kuid milleni keegi teine pole veel jõudnud? Kui oled tudeng, soovitan uurida, kas leidub mõni tudengiorganisatsioon, mis sulle huvi pakub. Soovitan liituda ka Facebooki grupiga “Lahedad vabatahtlikud”, kuhu postitatakse üsna tihti üleskutseid vabatahtlikuks hakkamiseks, enamasti on tegemist suursündmustega, mis abikäsi vajavad. Kindlasti on ka sinu vanavanemad hästi rõõmsad, kui lähed appi peenraid rohima või aknaid pesema.

Julgustan sind avara pilguga ringi vaatama, võib-olla leiad just vabatahtliku töö kaudu selle, mida tõeliselt armastad! Kindlasti teed maailma palju paremaks paigaks!

Anneli Rääbis

Tartu Songwriters Club
Autorilaulufestival Mailaul
Tähe Pidu MTÜ


Eelmine
Viisid, kuidas tegeleda ebaõnnestumisega
Järgmine
Eesti podcastid

Lisa kommentaar

Email again: