Kuidas jääda iseendaks?

Külaliskirjutaja Chris Kala

Hei, Hakkame Tegutsema podcasti kuulaja, mina olen Chris Kala. Mulle on antud põnev võimalus lüüa kaasa Hakkame Tegutsema külalisblogijana. Kui Sina mind veel ei tunne, siis tea, et tegutsen Eestis kirjanikuna ja lisaks panustan igapäevaselt palju aega iseenda arendamisele, eneseteadlikkuse ning elu mõistmise suunas, tänu millele pean end tänasel päeval rohkem elufilosoofiks kui kirjanikuks.

Minu vaimsem areng ja teekond iseendaks jäämiseni sai alguse umbes 8 aastat tagasi, kui olin lõpetanud enda esikromaani ”Ebaõnnestunud!” kirjutamise. Minu vaimsest teekonnast saab lugeda detailselt viimasest raamatust ”Mõistmaks, kes ma olen”.

Elu on selles mõttes põnev, et kui me elame avatud südame, hinge, mõtte ja silmaringiga, ega hoia kinni kulunud ühiskonna mustritest ja paradigmadest, siis võib elus nii mõndagi juhtuda. Aastal 2010, tänu teatud sündmustele ja kogemustele, otsustasin jätta pooleli enda viimase 12.klassi. See otsus ei olnud lihtne, sest teadsin väga hästi, mis mind pärast valikut ootamas oli. Väga raske periood oli mind ootamas, kuid see kõik oli seda väärt, et ma saaksin teha seda, mis mind tõeliselt õnnelikuks teeb. Selleks oli unistus olla raamatu kirjanik.

Mul oli unistus ja see unistus oli saada ”kirjanikuks”. Valik iseenda unistuste püüdmise ja enesearengu suunas oli minu jaoks olulisem kui traditsiooniline ja sissetambitud hariduslik teekond. Ma usaldasin enda sisetunnet ja jäin iseendale kindlaks, sest ma teadsin, mida tahtsin. Kuidas ma seda teha suutsin? Süda lihtsalt röökis muutuse ja enda tõelise mina järele. Kuulake enda sisetunnet, see ei valeta mitte kunagi.

Usun siiralt, et meil kõigil on elus oma teekond ja kui me suudame enda südant tõeliselt kuulata, siis mööda seda õiget rada matkates jõuame viimaks ka soovitud sihtpunkti. Raskeks teeb asjaolu see, et väga vähesed julgevad tegelikult teha seda, mida nad südames tõesti soovivad. Me kardame teiste inimeste arvamust, hukkamõistu ja ebavajalikke kommentaare. Me kardame ebaõnnestuda ning pettuda tehtud valikutes. Sellel ei ole mõtet! Ei ole mõtet lasta ennast häirida sellel, mida arvavad meist teised, sest nemad ei tea, mida Sina tõeliselt südamest teha soovid. Nemad ei ole Sina! Sina oled Sina!

Usun ettemääratud teekonda, kuid mitte saatusesse. Usun kõrgemasse missiooni, mis on iga inimese nii-öelda kõrgem kutsumus, mida oleme siia planeet Maale täitma tulnud. Mida varem selle leiame, seda paremaks muutub meie elukvaliteet. Kuidas Sa selle leiad? Jäädes iseendaks! Teades seda, mida Sa elult tahad ja kelleks tahad saada.

Kirg on võimalik ka õige tegutsemise korral siin praktilises ja materiaalses maailmas ka rahaks pöörata. Minu soovitus sulle: leia enda kirg, tee endast selles vallas ”meister” ja õpeta teistele, kuidas selles valdkonnas samuti meisterlikkus saavutada ja ma garanteerin, et õnn, raha, armastus, head suhted, huvitavad võimalused ja kõik teised positiivsed hüved kaasnevad sellega koos!

Minu tee ja kutsumus on kirjutamine ja eneseväljendus. Vaatamata sellele, et tean, mida olen siia tegema tulnud, ei ole ka minu teekond enda kire suunas olnud just kõige sirgjoonelisem. Üks suurim ämbrisse astumine oli Youtube kanali alustamine. Mul läks aega umbes aasta, et mõista läbi korduvate väikeste ja suurte ebaõnnestumiste ning eneseteadlikkuse kasvatamise, et Youtube ei ole minu loomingulisuse jaoks sobiv väljund. See lihtsalt ei ole mina!

Kui nüüd küsida, et kuidas jõuda selleni, mida mulle teha meeldib ning millega ma elus tegelema peaksin, siis esimene asi, mida ma alati soovitan, on iseendaga aus olemine. Iseendaga üdini aus olemine selle suhtes, millega Sa hetkel tegeled ja milliseid valikuid Sa elus langetad või enda eest langetada lased. Iseendaga ausaks jäämine on paljude inimeste jaoks väga raske, kuid absoluutselt vabastav tunne. Ausus ja iseenda tundma õppimine on parimad viisid, kuidas ennast tegelikult tundma õppida ja iseendaks jääda ning enda tõeline teekond leida.

Ükskõik, mida Sa elus ka ette ei võtaks, püüa ennekõike mõista seda, kes Sa oled ja kes Sa olla tahad. Milliste eluliste väärtuste eest Sa seisad? Mida Sa tahaksid elus kõige rohkem teha, näha, kogeda ja saavutada? Kindlasti on mõni unistus, millega tegelemist oled aastaid edasi lükanud. Ära ole võlts, ära sulandu ühiskondlikku halli massi, vaid kehtesta ennast ja näita enda tõelist olemust. Ole sina ise!

Elulisi valikuid tehes ja enda kirge ning tõelist südamesoovi otsides lähtu sellest, millist energiat Sa tunned ja tajud. Mina näiteks olen oma elus alati püüdnud lähtuda enda sisetundest ja nendest esmastest tunnetest, mis ühe või teise valikuga silmitsi seistes esile kerkivad. Kas jätta kool pooleli ja hakata kirjanikuks või ei? Kas jätkata Youtube’i videode tegemist või mitte? Kas olla teistega alati aus ja otsekohene või suruda alla enda tegelikud mõtted ja arvamus, et teised mind hukka ei mõistaks?

Minu arvates üks parimaid viise enda avastamiseks on isikliku päeviku pidamine. Päeviku pidamine tundub algul keeruline ja arusaamatu tegevus, kuid see on tegelikult väga lihtne. Pane kõik kirja, mida tegid päeva jooksul, millest unistad, mis õnnestus ja mis ei õnnestunud. Mis Sulle meeldib ja mis ei meeldi. Püüa teha seda kõike võimalikult detailselt ja selge eneseväljendusega, nii nagu kirjutaksid koolis kirjandit. Sinu õpetaja, ehk Sina ise, peab hiljem lugedes mõistma, mida Sa oled üritanud öelda. Kui need esmased uitmõtted on kirjas, siis proovi lugeda ja analüüsivalt kaasa mõelda ning ennast kõrvalt vaadata.

Selline iseendaga filosofeerimine on edasiviiv jõud, sest sealt tulebki inimese loomuse jaoks õige tee mingi hetk välja. Vastused on meis endis olemas, me lihtsalt ei taha neid endale tihtipeale öelda, sest see teeb haiget. Tihtipeale on ka nii, et südame teekond, Sinu tõeline teekond enda kire suunas on tegelikult raskem ja teatud määral takistustest tulvil.

Eneseanalüüs toob lõpuks soovitud tulemused. Mina olen inimesena väga seda meelt, et iga inimene peab leidma oma tee, sest kui inimesed käivad koguaeg karjaga kaasas, alludes ühiskondlikele paradigmadele ja normidele, siis nad ei leia mitte kunagi oma teed.

Lõpetuseks lisan siia ühe tsitaadi. ”You don’t know what you need in life, until you figure out who you are” ehk Sa ei tea enne, mida Sa elus vajad, kui Sa ei tea, kes Sa tegelikult oled.

Aitäh, et lugesid ja soovin Sulle siiralt edu ning loodan, et Sa leiad selle, kes Sa tegelikult oled!

Eelmine
5 nippi, kuidas ületada hirme
Järgmine
Teekond katsetamisest tulemuseni

Lisa kommentaar

Email again: