Minu 3 õppetundi idufirmat tehes

Indrek Põldvee

Kindlasti oleks õppetunnid teised, kui meil oleks väga edukas idufirma, meie Sorry as a Servicega oleme liikunud nagu ameerika mägedes sõitmine, aga lõpuks ikka stabiilselt kasvanud.

Eduka idufirma all pean silmas suuri investeeringuid, 40-100% kasvu igal kuul. Head näited on Lingvist,Pipedrive, Testlio, kindlasti on palju tublisid veel. Meie teekond pole olnud ülimalt edukas, aga samas oleme teinud rohkem kui paljud teised.

Me oleme edukalt läbi käinud 2 kiirendit Startup Wise Guys ja Techstars, millest viimane on maailma top3 kiirendi hulgas maailmas. Meil pole kunagi olnud väga kriitilisi rahamuresid ja oleme saanud palju tunnustust. Oleme äärmiselt paljude põnevate inimestega kohtunud ja õppinud väga palju. Tänud neile kõigile.

Oleme ka palju ohverdanud oma aega ja finantsi, aga see tuleb idufirma tegemisega kaasa. Ma kindlasti ei pea ennast idufirma eksperdiks või edukaks tegutsejaks. Pärast paari aastat selles valdkonnas tegutsemist saan öelda, et teen idufirmat väga lahedate inimestega ja nautinud enamus ajast seda õpinguteekonda.

Sellepärast mõtlesingi panna paar mõtet kirja, mida ma ise olen õppinud ja millega arvestama peavad inimesed, kes soovivad seda teekonda alustada.

Esiteks, alati tee lepingud nendega, kellega sa ärilist suhteid alustad. Ma olen üks nendest, kes on üsna pealiskaudne ja kunagi lepinguid väga ei loe ja ei ole palju nende üle mõelnud. Mida rohkem ma startupis olen olnud ja nüüd ka podcasti teen ja kuulen lugusid, siis olen aru saanud, et lepingud on üliolulised. Neid on väga vaja äripartnerite vahel, ükskõik kui kaua sa tunned oma partnereid. Tegu võib olla sinu parima sõbranna või sõbraga, aga sa kunagi ei tea, kuidas raha või muud faktorid teie suhet muudavad. Ideaalseks näiteks on Marko ja Kristel, kes juhivad väga edukalt Testliot. Marko ja Kristel asutasid Testlio koos ja nüüd on nad abielus. Suurepärane näide, kuidas pere idufirmat luua. Kuula saadetest lugu 2 , kuidas Kristjanil läks, kui sõpradega koos ettevõtet tegi.

Testlio käis ka läbi Techstarsti ja nad on teinud kiirendiga lepingu. Lepinguga pean silmas seda, et enne kui idufirmat või firmat teed, istu partneriga maha ja räägi asjad selgeks, neist kõige olulisem on rahaline osa. Kui palju raha keegi investeerib (kui üldse), kui palju aega keegi panustab ja mis juhtub, kui läheb hästi või halvasti. See üks maha istumine, mis võib võtta 5-6 h või isegi paar päeva, hoiab tulevikus kokku väga palju aega ja raha. Lepingu põhjad on internetis olemas ja väga soovitan neid modifitseerida ja allkirjastada. Ma pole inimene, kellele meeldib tööle asudes lepingu punkte lugeda ja jälgida neid punkt punkti haaval, aga kui peaks tekkima ebakõla eriti kaasasutajaga, on lepingu olemasolu äärmiselt vajalik.

Teiseks, ole valmis palju ohverdama. Oma idufirmat või ettevõtet tehes tuleb sellele pühendada palju aega. Kõige rohkem kaotavad sinu lähedased inimesed sellest, kui sa ei jaga oma mõtteid või mida sa teed. Kui plaanid ettevõtjaks hakata, räägi seda oma lähedastele. Informeeri neid oma tegevustest, et nad mõistaks sind, kui n-ö kaod pikemaks ajaks ära. Mida rohkem sa räägid, seda rohkem nad saavad aru ja on sulle toeks.

Samuti on ka materiaalne ohverdus. Ma panen tähele, et inimesed räägivad, kuidas teevad oma idufirma ja saavad rikkaks jne. Seda juhtub harva, pigem väga vähe, aga nendest räägitakse palju. Meil läks päris palju aega, enne kui me hakkasime maksma endale palka. Mina tegin kuskil 5-6 kuud oma kuludega enamik asju ja olin väga õnnelik. Kui palka maksime, siis ei olnud see just ka kõige suurem. Võin ausalt öelda, et kui Londonis kiirendis olime, oli meil üks suuremaid meeskondi ja meie kulud oli ühed väiksematest. See saavutus oli kindlasti tänu meie tegevjuhile Martinile, kes oskab kulusid madalal hoida ja see on väga kasulik olnud. Kokkuvõttes olen kindel, et kõik need ohverdused tasuvad end lõpuks ära, kui sul on oma ettevõte, millega armastad tegeleda. Isegi kui kõik alati ei õnnestu, on saadud õppetunnid nähtud vaeva ja kulutatud raha väärt. Tahan öelda, sellised rasked valikud ja ajad tasuvad alati ära. Ei tasu alla anda, kui tunned enam ei ole mõtet, siis tulebki leida see viimane käik ja edasi toimetada.

Kolmandaks, me peame pidevalt arengus olema ja mitte ühes kohas seisma, tulema välja mugavustsoonist. Üks põhjustest, miks ma naudin idufirmas töötamist, on pidev adapteerumine ja uute lahenduste väljamõtlemine.  Pole väga palju päevi, kui kõik läheb ilusti ja töötab. Ma olen väga palju mõelnud müügi arengust ja näinud palju põnevaid asju. Arvan, et meil, müügiinimestel, on väga palju tegelikult õppida programeerijatelt.

Toon näite, kuidas on võimalik müügis areneda ja mida ma õppisin programeerijatelt. Arendusmeeskonnad töötavad scrum meetodil, mis tähendab 5-7 liikmelisi meeskondi koos juhiga, kes juhib protsesse. Kord nädalas on planeering, mille eesmärk on teada saada, millega kõik tegelevad ja kus on uue nädala fookus. Plaeeringul tavaliselt räägitakse, millega eelmisel nädalal hakkama saadi ja millised on selle nädala eesmärgid.

Sellises planeeringus on kõik selge ja inimesed saavad väga hea ülevaate teiste tegevustest. Samuti toimuvad iga päev väiksed kokkuvõted, mis võtavad aega 5-10 minutit. Neid kutsutakse standupideks.

Kuigi praegune meetodikirjeldus on hästi pinnapealne, usun, et seda meetodit võiksid ka müügiinimesed kasutama hakata.

Ka müügis võiks töötada süsteem, kus on 6-7 liikmelised meeskonnad koos juhi ja võimalusel ka turundajaga. Kord nädalas toimuks kohtumine, kus vaadatakse tagasi möödunud nädalale ning seatakse sihid uueks nädalaks. Samuti tuuakse välja edusammud ning ebaõnnestumised. Turundajaga koostöö võimaldab teha edukamaid reklaame ning kokkuvõttes võidab kogu meeskond. Selline planeering võib alguses aega võtta 2-3h, aga kõik teavad, kus on fookus, milliseid kliente otsitakse. On tehtud uuringuid, et Scrum süsteem võib müügi tulemusi tõsta umbes 40-50%.

Scrum meetodiga õpivad kõik liikmed üksteiselt. Nooremad liikmed vanematelt ja vanemad ka noorematelt. Planeeringu kasutamiseks on äärmiselt head tasuta programmid olemas, näiteks Asana.

Väga head infot Scrum meetodi kohta leiab siit. Ma ise väga usun, et me õpime ja areneme väga kiirelt, kui töötame teistega koos, õppimine on struktueeritud ja abistame üksteist pidevalt.

Kui sul on tagasisidet mulle või mõtteid jagada, anna teada!



Eelmine
Kuidas mina endale eesmärke hakkasin seadma
Järgmine
Kes on mentorid, kuidas neid leida ja kasutada nende abi

Lisa kommentaar

Email again: