Ettevõtluse telgitagused

Indrek Põldvee

Mõtlen endamisi, et millest ma seekord kirjutada võiksin. Kuigi teema on olemas – ettevõtlus – siis mõtisklen endamisi, mis nurga alt teksti kirjutamisel läheneda. Tean, et õnnestumistest on alati hea ja lihtne rääkida. Kellele ei meeldiks rääkida romantilisi eeposeid, kuidas investeering X ja töötaja Y värbamine aitasid kaasa ettevõtte arengule ja selle kasvuloole.

Ma loen palju. Põhiliselt seetõttu, et kahmata kokku erinevaid ideid erinevatest valdkondadest. Siis ma analüüsin ja proovin mõelda, kas ma saan kuidagi autorite poolt kirja pandut kasutada oma ettevõtmistes, käitumises ja üleüldiselt „endaks olemises“. Antud hetkel, n-ö autorina, mõtlen ma sellele, et nendes tekstides, mis käsitlevad ettevõtlust, ei räägita kuigi palju ettevõtluses ettejuhtuvatest mustadest päevadest. Päevadest, mis panevad Sind endalt küsimusi küsima, et miks ma selle psühholoogiliselt raske teekonna endale valinud olen.

Käes on parasjagu reede õhtu, kui seda postitust kirjutan. Mul on praeguseks 60+ töötundi seljatatud. Ees on veel nädalavahetus, mis ei möödu puhates ja lõbutsedes, nagu NORMAALSETEL INIMESTEL, vaid ikka tööd tehes. Vaevlen unepuuduses. Järsku on hakanud alaselg valutama, mis viimati valutas sama hullult siis, kui olin 14.aastane spordipoiss. To-do listi vaadates mõtlen sellele, et ega olukord enam hullemaks ju minna ei saa. Siis heliseb telefon ja pärast kõne lõppu mõtlen endamisi, et kui naiivne ma vahel ikka olla võin.

Lisaks sellele tuleb langetada otsuseid, mis nii lühikeses- kui ka pikas perspektiivis võivad mõjutada ettevõtte käekäiku. Selleks võivad olla finantsküsimused, riskide võtmine, töötajate värbamine või lahti laskmine, strateegiliste otsuste langetamine või jumal teab mis veel. Ja mis kõige hullem – kogu vastutus langeb Sinu õlule. Kui midagi peaks valesti minema, siis on just Sinu pea pakul, mitte Sinu töötaja, partneri või investori oma. Sest kes võttis vastu otsused, mille alusel tegutseti? Ikka Sina ise, mu kallis sõber, mitte Sinu töötaja.

Ärge saage minust valesti aru. Mulle meeldib ettevõtlus. Mulle meeldib see, et ma töötan „normaalse“ töönädala mõistes rohkem. Mulle meeldib hilistel õhtutundidel lahendada pakilisi küsimusi ja struktureerida edasisi tegevusi. Mulle meeldib aidata klientidel ettevõtete tulemusi parandada. Mulle meeldib panustada töötajate arengusse. Mulle meeldib võtta kaalutletuid riske. Mulle meeldib ettevõtlusega kaasnev igapäevane pinge!

Kõige enam meeldivad mulle momendid, kus kõik läheb plaanipäraselt ja esimene viljapuu tärkab õitsele. Kuigi neid hetki on võrreldes mustade päevadega vähem, siis nautides oma ettevõtlusteekonda, on iga takistus ületatav ja rahuldust pakkuv. Takistuste ületamine annab Sulle jõudu ja teotahet edaspidiseks. See annab Sulle võimaluse ennast teostada ja tõestada. Tõestada maailmale, et Sa oled võimeline võtma vastutust olukordades, kus paljud oleksid juba ammu alla andnud.

Kuigi see teekond võib olla käänuline, auklik või kohati isegi täielik sasipundar, siis on see seda väärt! Alati ei pruugi kõik minna plaanipäraselt, kuid kui ühel hetkel hakkab viljapuu vilju kandma, siis hakkad Sa aru saama, kui tühine see üks õhtu tegelikult oli, mil Sa pinge all olles mõtlesid oma ettevõttega lõpparve teha! Siis taod Sa endale kolm korda rusikaga rindu ja ütled valju häälega maailmale: „Andke aga hagu, las ma näitan teile, milleks ma TEGELIKULT suuteline olen“. Nagu öeldakse, siis süües kasvab isu…

Mis mu point on? Stereotüüpses ettevõtlusmaailmas, kus jõgedena voolab šampus ja tänavatel kõnnivad disainerülikondadega ärimehed, võib tihti leida end olukorrast, kust sa ei osanud end ka kõige halvemas unenäos ette visualiseerida. Selleks, et selles äärmuslikus keskkonnas ellu jääda, õpi tundma kõigepealt iseennast. Proovi ja katseta, mis puust Sa tegelikult tehtud oled. Kui rasket koormust Sa oma õlul välja kannatad. Siis leia endale sobivad kamraadid, kes Sinu puudujääke kompenseeriksid ning anna aga julgelt minna. Halvemate päevade üleelamiseks õppige väikeseid ja positiivseid asju hindama ning nende üle rõõmu tundma.

 

Autor: Taavi Altpuu

Kindlasti külastage ka Taavi blogi, kui tahate lugeda noore ettevõtja arengust. Samuti teeb Taavi põnevaid vloge enda elust.

Eelmine
Raamatute ja podcastide soovitused 2018. aastaks
Järgmine
Minu 2017. aasta alla 100€ ostud, mis muutsid minu igapäevaelu

Lisa kommentaar

Email again: